اخبار

محققان با درهم تنیدگی کوانتومی دقیق ترین ساعت اتمی دنیا را می سازند

محققان و پژوهشگران دانشگاه MIT موفق به طراحی روشی شده اند که به اعتقاد آنها با کمک آن می توان به ساخت دقیق ترین ساعت اتمی جهان تا به امروز کمک کند .

این ساعت های اتمی به اندازه ای می توانند حساس باشند که ماده تاریک و امواج گرانشی را تشخیص دهند .

محققان یافته های خود را در مقاله ای در ژورنال Nature منتشر کرده اند و در آن از روش های متفاوتی نسبت به ساعت های اتمی کنونی استفاده شده که نتیجه آن دستیابی به دقت بالاتر است. در این روش بجای اینکه نوسان تصادفی اتم ها اندازه گیری شود روی درهم تنیدگی کوانتومی اتم ها تمرکز شده اتم ها به گونه ای با یکدیگر همبستگی دارند که از نظر قوانین فیزیک کلاسیک غیرممکن است .

محققان برای دستیابی به اهداف خود به سراغ درهم تنیدگی 350 اتم ایتربیم رفتند .اتم های این عنصر خاکی کمیاب در فرکانس یکسان با نور مرئی نوسان میکنند . این میزان نوسان آنها نزدیک به 100هزار برابر بیشتر از سزیم است که در سایر ساعت های اتمی مورد استفاده قرار گرفته است .

طبق اعلام MIT اگر دانشمندان بتوانند این نوسانات را بطور دقیق ردیابی کنند می توانند از اتم ها برای تشخیص فواصل زمانی کوچکتر هم استفاده کنند.به اعتقاد محققان اگر از پیشرفته ترین ساعت اتمی جهان تا به امروز استفاده می شد و از ابتدای جهان یعنی نزدیک به 14 میلیارد سال پیش وجود داشتند دقت آنها برای اندازه گیری زمان به کمتر از یک دهم ثانیه می رسید .

محققان داشگاه MIT می خواهند با استفاده از تکنیک جدید خود دقیق ترین ساعت اتمی جهان را بسازند .در حال حاضر پژوهشگران این دانشگاه نشان داده اند که درهم تنیدگی کوانتومی می تواند به ساخت دقیق ترین ساعت اتمی دنیا کمک کند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *