اخبار, مقالات

ابزار جدید ناسا

ابزار جدید ناسا کوچکتری سیاره های فراخورشیدی را شکار میکند.

ناسا ابزار جدیدی را به مرحله بهره برداری رسانده که کوچکترین سیاره های فراخورشیدی را شکار میکند این ابزار ناسا ابزار جدیدی را به مرحله بهره برداری رسانده که کوچکترین سیاره های فراخورشیدی را شکار میکند این ابزار NEID نام دارد. این ابزار قدرتمند روی تلسکوپ WI2N واقع در رصدخانه ملی kit peak  آریزونا نصب شده و اخترشناسان نخستین تحقیقات خود را با آن انجام داده اند.

 

اولین تصویر دریافت شده توسط ناسا در 253مین نشست جامعه اخترشناسان آمریکا در هاوایی به نمایش گذاشته شد در این تصویر نورهای شناسایی شده از پگاسی 51 به چشم می خورد که تقریبا 25سال قبل به عنوان نخستین اگزدیلنت شناسایی شده بود.

 

کاربرد اصلی NEID کشف و بررسی سیارات فراخورشیدی است اما خلاف ابزارهایی مثل تلسکوپ به جای نور ساطع شده از ستاره ها به دنبال امواج گرانشی می گردد. زمانی که یک سیاره غول پیکر به دور خورشید می گردد گرانش سهمگین آن باعث می شود خورشید در هر ثانیه حدود 13متر عقب و جلو برود. ابزارهای دیگر قادر به شناسایی جرکات زیر 1متر نیستند اماNEID حساس بوده و دقتی چندین برابر دارد در نتیجه توانایی شناسایی سنگی کوچکتری را دارد که مثل زمین به دور ستاره ای مشغول گردش هستند این ابزار علاوه بر تعیین نوسان ستاره امکان بررسی قطر ، جرم و تراکم سیاره فراخورشیدی را نیز به اخترشناسان می دهد. در آخر هدف از انجام این فعالیت ها یافتن سیاره های فراخورشیدی قابل سکونت در نزدیکترین فاصله ممکن است که شاید بشر روزی به آنجا نقل مکان کند.

 

در نهایت هدف از تمام این فعالیت ها یافتن سیاره های فراخورشیدی قابل سکونت در نزدیکترین فواصل ممکن است که شاید روزی بشر ناگزیر به آنجا نقل مکان کند؛ هرچند برنده نوبل فیزیک ۲۰۱۹ بر این باور است که پای انسان هرگز به سیارات فراخورشیدی باز نخواهد شد و امری ناممکن خواهد بود.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *